Cyrk w sztuce/plakat cyrkowy/fotograia

Strona poświęcona tematyce cyrkowej w świecie sztuki. Wzmianki o twórcach, linki do ich stron, lub stron tematycznych, nasze recenzje, nasze reprodukcje, itp.

GRAFIKA

1. "Na zapleczu cyrku"
 Staloryt- grafika niemiecka, odcisk jednostronny, rok 1856

PLAKAT  CYRKOWY
http://www.poster.pl/plakaty/?q=cyrk

Magia cyrku zaklęta w efektownej książce ilustrowanej klasycznymi pracami mistrzów polskiego plakatu.

Autorami plakatów cyrkowych byli m.in: Roman Cieślewicz, Jerzy Czerniawski, Wiktor Górka, Hubert Hilscher, Witold Janowski, Stanisław Miedza-Tomaszewski, Jan Młodożeniec, Jan Sawka, Marian Stachurski, Waldemar Świerzy, Maciej Urbaniec.


~~~~~~~~~~***~~~~~~~~~~
MALARSTWO

Alessandro Magnasco 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Alessandro_Magnasco 

 CLOWN TRAINING A MAGPIE

 

Georges-Pierre Seurat
 http://pl.wikipedia.org/wiki/Georges_Seurat
 
Cyrk, 1890– 1891, olej na płótnie 185,5 × 152,5 cm Musée d'Orsay


Chagall "CIRCUS"



http://pl.wikipedia.org/wiki/Marc_Chagall

https://www.google.pl/search?q=Chagall+circus&hl=pl&client=firefox-a&hs=fWc&rls=org.mozilla:pl:official&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=sQpyT9PvEOre4QSRz_iXDw&ved=0CCQQsAQ&biw=713&bih=392

 ALEXANDER CALDER 

"Lata 1926-1933 Calder spędził w Paryżu, który to pobyt odmienił jego postrzeganie świata. W tych latach bowiem artysta zafascynował się cyrkiem ? mniej może w sensie dosłownym, bardziej w idei cyrku jako specyficznego klimatu, nastroju, formy zabawy, ale i pracy. Zaczął więc tworzyć najpierw wizjonerskie rysunki, później zaś niewielkie scenografie i aranżacje, mające odzwierciedlić cyrk właśnie. Laleczki, zwierzeta, arena, batut ? wszystko tam było. Akrobatki i klowni, treserzy zwierząt i iluzjoniści, Calder odtwarzał na maleńkiej scenie wszystko to, co mogło się w cyrku wydarzyć.
I dwie rzeczy trzeba tu szczególnie podkreślić. Po pierwsze wszystkie prace Caldera powstały z odpadków ? kawałków sznurka i drutu, z drewienek, szmatek, różnych ścinków. Po drugie ? i najważniejsze ? cyrk Caldera jest ruchomy. Wszystkie figurki wykonują swoje czynności ? za pomocą specjalnych mechanizmów były wprawiane w ruch."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz