niedziela, 30 października 2016

WÓZ CYRKOWY historia i teraźniejszość...


  
Artyści cyrkowi trenujący przed występami woltyżerkę.

fot.: http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosci/krakow/a/przedwojenne-wystepy-cyrku-w-krakowie-archiwalne-zdjecia,10054230/


 Bardzo mało jest źródeł mówiących o historii wozów cyrkowych, dlatego artykuł ten będzie się rozrastał w miarę ich pozyskiwania, ale też postaram się pisać z autopsji, bo przecież taki wóz był moim domem przez prawie 20 lat,  no ale w okresie oczywiście mocno powojennym ;)
Chcąc dowiedzieć się czegoś na temat ich wyglądu na samym początku ich zaistnienia musimy polegać na opisach oraz zdjęciach zachowanych po dziś dzień wozów cygańskich, które wzięły swój początek właśnie od tych cyrkowych.
"Wozy przeznaczone do mieszkania wynaleziono we Francji około 1810 roku i na początku używane były głównie przez cyrkowców(...)
 ...Były to wozy kryte płótnem (naciągniętym na łukowate pałąki, vurden satrasa), służące do jazdy i nie pełniące funkcji mieszkalnych na postojach, a także wozy mieszkalne, kryte dachem i wyposażone w okna. Wielkie wozy cyrkowe stanowiły jedynie zimowy dom mieszkalny i były przemieszczane ciągnikami bądź koleją. "
żródła : http://romopedia.pl/index.php?title=Wozy_cyga%C5%84skie
         fot:   http://whyart.pl/design/wielki-powrot-cyganskiego-wozu/

  wozy cygańskie, cygańskie tabory

"Cyrkowy wóz Drzymały – symbol walki z germanizacją"

 "Jakimi drogami krążył ten stary cyrkowy wóz po Europie? Gdzie był? Co widział? Kto w nim mieszkał? W krytycznym momencie, gdy przeznaczono go na licytację, zyskał sławę. A zawdzięcza ją polskiemu chłopu z poznańskiego, którego nazwisko stało się symbolem walki o prawa."

http://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/830381,Cyrkowy-woz-Drzymaly-%E2%80%93-symbol-walki-z-germanizacja 

  "Cyrkowy wóz Drzymały, który urósł do rangi symbolu walki o polskość. "

Znalezione obrazy dla zapytania Cyrkowy wóz drzymały 

fot: http://www.wykop.pl/wpis/18131007/cyrkowy-woz-drzymaly-ktory-urosl-do-rangi-symbolu-/ 

 Dzięki historii Michała Drzymały i jego słynnego wozu cyrkowego oraz zachowanych z tamtego okresu fotografii i sporządzonej w oparciu o nie replice wiemy z czego był zbudowany taki wóz , jak wyglądał  z zewnątrz i jak był urządzony w środku w 1905r.

"Michał Drzymała

| 6 stycznia 2015
Biografie "
 
Replika wozu Drzymały w Drzymałowie
 Replika wozu Drzymały, która znajdowała się w zajeździe „u Michała” w Drzymałowie. Zdjęcie wykonane w Rakoniewicach na winnicy. | fot. zbiory E.Laskowski
 "W maju 1905 r. – za namową Neldnera i karczmarza Kidemanna z Grodziska, gdzie często zaglądał Drzymała, by zalać troski sprawiane przez zaborcę pruskiego – kupił za 350 marek używany wóz cyrkowy, w którym zamieszkał wraz z żoną i trzema synami na własnej parceli nad stawem."(...)
" Wóz miał 8 m długości, 2,5 m szerokości, 2,3 m wysokości. Wewnątrz był pomalowany na biało, na zewnątrz na żółto. Ściany, podłogę i dach zbudowano z podwójnych desek, przedzielonych warstwą korka. Wewnątrz wozu mieściła się wygodna kuchenka (3 x 2,5 m) i spora izba mieszkalna. Ściany obito aksamitem."
fot.: http://www.historiarakoniewic.pl/michal-drzymala/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz