środa, 25 stycznia 2017

OSOBLIWOŚCI CYRKOWE- mroczna strona kolorowego świata...

 W filmie:

"CARNIVALE" "Carnivale" to historia cyrku, który wędruje przez Wielkie Równiny. Opowieść skupia się na tajemniczym osiemnastoletnim zbiegu o ukrytych zdolnościach, który przyłącza się do Carnivale'u, oraz charyzmatycznym, zagadkowym kaznodziei, których ścieżki się skrzyżują. 12-odcinkowy serial pokazuje świat globalnego niepokoju, gdzie zło powstaje a Wielki Kryzys powoduje ekonomiczne i społeczne spustoszenie w Ameryce.

"Rok 1934. Zmęczony kraj przemierza karawana cyrkowców. Nie jest to jednak cyrk, jaki znamy – jest raczej zbieraniną osobliwości. Kobieta z brodą, złączone biodrami bliźniaczki syjamskie, człowiek-gad, dziewczyna czytająca z kart… ot, kolejna atrakcja dla ubogich. Jednak pod pozorem typowego oszustwa i naciągania kryje się prawdziwa magia, mroczna i przerażająca. Łańcuch zdarzeń, który zmieni typową trasę cyrku w bolesną pielgrzymkę zaczyna się od spotkania młodzieńca, który w suchej ziemi pragnie pochować swoją matkę."
http://www.filmweb.pl/serial/Carniv%C3%A0le-2003-110868/descs

W książce:

MUZEUM OSOBLIWOŚCI

 Nowa powieść jednej z najbardziej uwielbianych pisarek Ameryki, która podbiła serca czytelników na całym świecie.

Osadzona w burzliwej epoce narodzin nowoczesnego Nowego Yorku (pierwsza dekada XX, Coney Island) urokliwa opowieść o miłości dziewczyny-syreny, żywego eksponatu z Muzeum Osobliwości i zafascynowanego fotografią wrażliwego młodego chłopaka, rosyjskiego Żyda."
 

American Horror Story Freak Show Circus Giclee Poster 

 

 "Inną formą prezentacji odmieńców, czy wręcz - jak ich nazywano - potworów, były w XIX wieku tzw. Freak Shows. Działały one często jako objazdowe cyrki wystawiające różne biologiczne rarytasy."
"
W cyrkowych namiotach Freak Shows można było podziwiać m.in. takie kurioza jak:
 • Człowiek aligator - osoba posiadająca łuskowatą, gadzią skórę, najczęściej dotknięta chorobą ichthyosis czyli rybia łuska.
 • Diable dziecko - był to zakonserwowany płód lub noworodek prezentowany w szklanej trumience, posiadający rogi, kły czy pazury.
 • Osoby będące rzekomo w narkotykowym szale lub dzieci zdeformowane fizycznie przez narkotyki, które w czasie ciąży zażywały ich matki.
 • Człowiek żaba - osoba mająca skręcone kończyny, co często sprawiało, że poruszała się ona skacząc oraz przyjmowała żabią pozycję (kucanie).
 • Geek - osoba odgryzająca głowy żywych zwierząt na oczach publiczności (w angielskim cyrku Toma Normana była kobieta odgryzająca głowy szczurów); a także osoba, która siedziała w pomieszczeniu pełnym węży lub robaków.
 • Hermafrodyta - osoba posiadająca podwójne narządy płciowe.
 • Human torso - ludzki tułów z głową, bez rąk i nóg. Publiczność bawiła obserwacja, jak taka osoba radzi sobie z codziennymi czynnościami.
 • Człowiek krab - osoba ze szczypcami zamiast rąk. Jako ciekawostkę można przytoczyć postać Grady'ego Stiles'a z Pittsburgha, który wadę tę dziedzicznie przekazał swojej córce.
 • Brakujące ogniwo - była to ogólna nazwa dla ludzi wyglądających trochę jak małpa, o których mówiono, że stanowią postać pośrednią między właśnie małpą, a współczesnym człowiekiem. Jedną z takich osób była Krao Farini, kobieta znaleziona w dżungli Laosu w 1885 roku. Posiadała m.in. bardzo chwytne stopy i mocne owłosienie.
 • Czerkieskie piękności - krótko mówiąc - białe kobiety z afro, czyli rzekoma mieszanka kulturowa. Z reguły panie pokazywane we freak show nie miały z kaukaskim ludem nic wspólnego. Układano im wymyślne fryzury za pomocą piwa, a ich występy okraszano niesamowitymi historiami o ciężkim życiu w haremie i ucieczce, która o mało nie zakończyła się śmiercią.
 • Skostnienie - było patologią polegającą na zamrożeniu ciała w pewnej pozycji i niemożności wykonania ruchu. W jednym z cyrków popularnością cieszył się niejaki Mr Maurice, który mógł tylko lekko otwierać usta, aby przyjąć płynną żywność.
 • Pickled punk - czyli płody zakonserwowane w formalinie cieszyły się ogromną popularnością. Były to oczywiście ciałka z rozmaitymi deformacjami, z reguły z ósmego miesiąca ciąży, kiedy zmiany te były już dobrze widoczne.
 • Osoby ze zniekształconą czaszką - najbardziej znanym duetem tego rodzaju byli Maximo i Bartola, para opóźnionych umysłowo z Salwadoru, którzy pod pozorem wyleczenia zostali odebrani matce, a później byli pokazywani w Ameryce jako potomkowie Azteków. Chorowali na mikrocefalię.
 • X-ray show - pokaz polegał na prześwietlaniu zdeformowanych osób i ochotników z publiczności promieniami rentgenowskimi. Na przełomie XIX i XX wieku nie znano jeszcze niebezpieczeństw związanych z takim show dlatego cieszyły się one dużą popularnością.
Prócz tego pokazywano publiczności albinosów, ludzi ekstremalnie wychudzonych lub otyłych, bliźnięta syjamskie, gigantów, a także osoby z mocno wytatuowanym lub zakolczykowanym ciałem, co w XIX wieku było uznawane za dziwactwo. Zainteresowaniem cieszyły się też przedstawienia, w których kobiety zamieniały się w małpy (była to oczywiście sztuczka) oraz ludzkie zoo, w których pokazywano rdzenną ludność różnych zakątków świata w ich "naturalnym" środowisku."
https://emnilda.blogspot.com/2013/10/galeria-potworow.html

W fotografii:

"Wszyscy jesteśmy dziwolągami

 W twórczości Randala Levensona wszyscy ludzie, ci występujący na scenie i ci siedzący na widowni zlewają się w jedno. Jego cykl In search of the Monkey Girl to zbiór intrygujących fotografii dziwolągów i gwiazd przydrożnych gabinetów osobliwości z wesołych miasteczek Ameryki Północnej lat 70. Są tam m.in. zdjęcia Faceta o Dwóch Twarzach, Najmniejszej Matki Świata, Chłopca Pingwina, Willie’go „Popeye” Ingrama oraz legendarnej Artorii Gibbons. W 1982 w Aperture opublikowało In search of the Monkey Girl wraz z esejem Splandinga Graya zatytułowanym Stories From the 1981 Tennesse State Fair.

 

 "
 https://www.vice.com/pl/article/wszyscy-jestesmy-dziwolagami


"W cyrku pradziadka 

 

 "Początki parad odmieńców datuje się na 1600 rok, jednak ich prawdziwy rozkwit miał miejsce pomiędzy 1840 a 1930 rokiem. Pokazy te cieszyły się wielką popularnością w okresie wiktoriańskim. Stanowiły one zalążki współczesnego horroru. Ludzie chętnie płacili za możliwość oglądania człowieka-słonia, karłów, kobiety z brodą czy zdeformowanych bliźniąt syjamskich. Często występowali ludzie otyli, bardzo wysocy, wytatuowani czy pary zestawiane na zasadzie kontrastu. Osoby takie, często wyrzucone poza nawias społeczeństwa, z powodu choroby i kalectwa pozbawione innych możliwości zarobkowych, dzięki takim pokazom stawały się gwiazdami i zarabiały prawdziwe fortuny. Jednak rzeczywistość nie zawsze była tak kolorowa. Kalekie dzieci były sprzedawane przez swoich rodziców właścicielom cyrku. Nie miały wpływu na to, co z nimi robiono. Ich publiczne występy okupione były upokorzeniem, a nierzadko także bólem. Zdarzały się przypadki umyślnego okaleczania dzieci przez rodziców lub opiekunów. Dzieci karmione były narkotykami, na porządku dziennym były amputacje czy uszkodzenia ciała. Wszystko to w celu stworzenia zdumiewających deformacji, które mogły zainteresować publikę.

Pokazy i występy poprzedzane były afiszami. Przesadne, groteskowe plakaty zachęcić miały jak największą liczbę zwiedzających. Im większa sensacja i skandal wokół pokazu, tym lepiej. Dlatego bohaterom tworzono legendy - wymyślano pochodzenie i tajemnicze, czasem paranormalne umiejętności. Odmieńcy wychodzili na scenę wystylizowani do granic możliwości. Wszystko po to, żeby zwrócić uwagę na ich wyjątkowość. Można też było kupić zdjęcia prezentowanych osób. "

"Pokazy sztuki cyrkowej i inne osobliwości

 Ludzie od wieków spragnieni byli sensacji, bo przecież trzeba było o czymś rozmawiać towarzystwie. A co najgorsze, o sensację w XIX wieku wcale nie było tak łatwo, jak dziś.(...)Społeczeństwo zdecydowanie chętniej niż obecnie chodziło do cyrku czy też na pokazy cudów natury w postaci karłów, albinosów, bab z wąsami itp."

 

 http://www.lisak.net.pl/blog/?p=7682


CDN.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz