MUZEA CYRKU na świecie

Muzeum cyrku i clownów 

 Ilgplatz 7
1020   Wien 

www.circus-clownmuseum.at  

~~~~~~~~~~***~~~~~~~~~~

  

Muzeum czeskich kukiełek i cyrku

Velké náměstí 43, 383 01 

 Prachatice

 loutky_cirkus@nm.cz 

 (+420) 388 385 716


~~~~~~~~~~~~***~~~~~~~~~~

Muzeum Cyrkowe w Sarasocie USA

www.SarasotaCircusHistory.org 

The Ringling

5401 Bay Shore Road
Sarasota, FL 34243
 
 
 

Sarasota na zawsze związana z cyrkiem 

http://www.kierunek.us/us/kierunki/florida/78-sarasota-na-zawsze-zwiazana-z-cyrkiem.html 


Labels: Floryda
Sarasota i cyrk zostały na zawsze połączone ponad 70 lat temu, gdy John Ringling postanowił przenieść główną siedzibę swego „Greatest Show on Earth” do tego uroczego miasta nad Zatoką Meksykańską, gdzie spędzał zimy.

- Żadne obwieszczenie nie było dotąd tak ważne dla Florydy jako stanu – piał z zachwytu Sarasota Herald 23 marca 1927 roku. Gazeta stwierdziła, że decyzja Ringlinga o przeniesieniu zimowej siedziby z Bridgeport w Connecticut wytworzyła w mieście atmosferę pełną radości.

Tego roku w dzień Bożego Narodzenia zimowa siedziba Ringling Bros. i Barnum and Bailey Circus w Sarasocie dała pierwsze płatne przedstawienie i szybko stała się jedną z pierwszych turystycznych atrakcji Florydy.
Charles Ringling Mansion (foto dreamstime)
Charles Ringling Mansion (foto dreamstime)
John Ringling, jeden z pięciu braci, który z małego wędrownego cyrku uczynił międzynarodowe imperium rozrywki, bardzo dobrze znał już wtedy Sarasotę. Razem ze swą żoną Mable od dwudziestu lat spędzał tu zimy i zbudował w Sarasota Bay okazałą rezydencję o 30 pokojach. Budowano wtedy muzeum, mające pomieścić ich bogatą kolekcję sztuki.
Charles Ringling Mansion (foto dreamstime)
Charles Ringling Mansion (foto dreamstime)
Zespół budynków galerii – obecnie mieszczący hipnotyzujące Museum of the American Circus i starannie odrestaurowana posiadłość Ringlingów w stylu śródziemnomorskim są głównymi atrakcjami na Sarasota's Circus Heritage Trail który po raz pierwszy wiąże ze sobą wiele elementów z bogatej historii regionu.
Ringling Museum (foto: sxc.hu)
Ringling Museum (foto: sxc.hu)
Entuzjaści cyrku na pewno będą chcieli zwiedzić centrum Sarasoty, pokazane w wielkim filmie Cecila B. DeMille'a, „The Greatest Show on Earth” z 1952 roku, a także kino Edwards Theatre (teraz nazywa się Florida Theatre), gdzie z wielkimi fanfarami odbyła się jego premiera. Artyści cyrkowi Ringling Bros. i Barnum and Bailey zostali przedstawieni w tym filmie obok Charltona Hestona i Jamesa Stewarta, a 3 tysiące mieszkańców miasta wystąpiło w roli statystów.
Wokół eleganckiego centrum handlowego St. Armands Circle legendarnych cyrkowców uhonorowano tabliczkami umieszczonymi w Circus Ring of Fame. Około jedna trzecia z nich żyje i mieszka w tej okolicy.
Katolicki kościół St. Martha's znany jest z tego, że wybudował go cyrk z pieniędzy uzyskanych ze specjalnych dorocznych przedstawień odbywających się w ciągu lat 30-tych. Wiele rodzin cyrkowców wciąż do niego chodzi, a co roku w styczniu odbywa się dla nich specjalna msza.
Zimowa siedziba cyrku Ringlinga przeniosła się w 1960 roku o 45 minut drogi na południe, do Venice, a potem, w 1992 roku, do Tampy, głównie z powodu dostępu do linii kolejowej, która wciąż obsługuje przejazd cyrku po kraju. Jednak Sarasota pozostaje siedzibą przynajmniej kilku mniejszych cyrków.
Na miejscu występuje Police Athletic League Sailor Circus, do którego przychodzi głównie młodzież, jak i Circus Sarasota, profesjonalny cyrk non-profit, który co roku w lutym przyciąga widzów z całego kraju. Co roku w grudniu daje przedstawienie Showfolks, organizacja zrzeszająca rodziny byłych i obecnych cyrkowców, którzy mieszkają w okolicy.
Odwiedzający Sarasotę powinni poświęcić dużą część dnia, by zobaczyć zespół budynków Ringlingów, zwłaszcza muzeum cyrku. Można tam obejrzeć kostiumy, plakaty i wielką obfitość pamiątek, od sławnego „włóczęgowskiego” kostiumu klowna Emmetta Kelly’ego po przepiękny, ręcznie rzeźbiony wóz dla orkiestry „Five Graces”, który w dawnych latach otwierał tradycyjne cyrkowe parady cyrku Ringing Bros., a zaprzęgany był w nie mniej niż 40 koni. Został wykonany w 1878 roku i jest najstarszym istniejącym wozem cyrkowym na świecie.
Fotografie i wycinki prasowe upamiętniają ważne wydarzenia w historii cyrku, takie jak to z 15 lipca 1956 roku w Pittsburghu, czyli ostatni występ cyrku Ringling Bros. w wielkim namiocie cyrkowym. Od tamtej pory ten cyrk występuje na scenie.
Nic tak jednak nie zdumiewa, jak miniaturowy cyrk, który zajmuje większość parteru w nowym budynku muzeum. Howard Tibbals, od dziecka entuzjasta cyrku, wyrzeźbił ręcznie większość z 1 miliona części, które przedstawiają w jaki sposób działał wędrowny cyrk w latach 20-tych i 30-tych XX wieku.
Jest on wynikiem 50-letniej bezinteresownej pasji 72-letniego Tibbalsa, emerytowanego szefa firmy posadzkarskiej. Ofiarował on 6 milionów dolarów, by zapewnić swemu dziełu stałe miejsce wystawiennicze. Do tej pory pokazywano je na Targach Światowych, w National Geographic Museum w Waszyngtonie i innych muzeach.
Zbudowany w skali trzech czwartych cala i rozciągający się na powierzchni 3800 stóp kwadratowych, ten bajeczny świat składa się 55 wagonów kolejowych, 850 stóp torów, 130 wozów cyrkowych, 1500 artystów i pracowników cyrku, 3 tysięcy widzów, 925 zwierząt, imprezy towarzyszącej, placu i wielkiego namiotu cyrkowego o powierzchni 950 stóp kwadratowych. To wszystko jest wyrzeźbione tak precyzyjnie, że i dzieci i dorośli patrzą na to wszystko jak zaczarowani.
- Jest tylu emerytowanych cyrkowców w tej okolicy, łzy napływają im do oczu, gdy na to patrzą – mówi Larry Kellogg, były rzecznik prasowy cyrku Ringling, który pomagał sporządzić plan historycznego szlaku cyrkowego, dostępnego w centrum informacji turystycznej Sarasoty i na jego stronie internetowej.
Inne warte uwagi miejsca na tym szlaku do samodzielnego zwiedzania to Ringling College of Art and Design, szkoła artystyczna mieszcząca się w porzuconym hotelu, który John Ringling kupił ze zwrotów podatków; naturalnej wielkości pomnik legendarnego tresera zwierząt Gunthera Gebel-Williamsa w Venice, gdzie artysta osiadł; i Circus Bridge w Venice, nazwany tak na cześć zwierząt i ekwipunku cyrkowego, które w latach 1960-92 przejeżdżały tędy od linii kolejowej w zimowej siedzibie cyrku.
Mitch Stacy, ap
Jeśli tam pojedziecie...
MUSEUM OF THE AMERICAN CIRCUS:
W John and Mable Ringling Museum of Art, 5401 Bay Shore Road, Sarasota; www.ringling.org lub 941-359-5700. Otwarte codziennie w godz. 10.00 – 17.30, nieczynne w Święto Dziękczynienia, Boże Narodzenie i Nowy Rok. Dorośli 20 dolarów, seniorzy 17 dolarów, studenci i dzieci w wieku 6-17 lat - 7 dolarów. Dzieci poniżej 6 lat bezpłatnie.
SARASOTA CIRCUS HERITAGE TRAIL: www.SarasotaCircusHistory.org
Różne miejsca do samodzielnego zwiedzania to m.in. rezydencja Ringlingów, centrum Sarasoty i kino Florida Theatre, Circus Ring of Fame wokół St. Armands Circle, katolicki kościół St. Martha's, Ringling College of Art and Design, pomnik Gunthera Gebel-Williamsa i Circus Bridge w Venice.
Sarasota leży 60 mil na południe od Tampy, ruch lotniczy obsługiwany jest przez międzynarodowe lotniska Sarasota-Bradenton International Airport oraz Tampa International Airport.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz