niedziela, 23 listopada 2014

RARYTAS w naszych muzealnych zbiorach"Cyrk Staniewskich" program z 1938r!


Nowy nabytek do naszych muzealnych zbiorów:
"Cyrk Staniewskich" - Unikalny program na sezon letni 1938. Stron 20 w tym opis: Stanisław Krąkowski - tresura koni, Elisabeta Raspini - tresura psów, Alice Corini jazda na pełnej krwi koniu (Unus), Fenomenalna tresura małp p. Clarton, Miss Ninon karkołomne produkcje na trapezie, Słonie szczytowa tresura indyjskich słoni (Jumbo, Picolo, Jeny), Togan et Geneva produkują się na linie, Iwanow [zespół] fenomenalni artyści na rękach, Wyższa szkoła jazdy w zaprzęgu p. Alice Corini, Elroy człowiek bez rąk, artysta wykonujący wszystkie prace nogami, Siki i Comp. Najlepsi klowni Europy oraz Kubuś i Bobby ręczą za 1000 salw śmiechu podczas przedstawienia. Każda postać z opisem i fotografią.
Stan b. dobry - Oprawa miękka wydawnicza jak na zdjęciu. Środek czysty i zadbany. Format 15,5 x 11 cm. BARDZO RZADKIE !!!

"Cyrk Braci Staniewskich – murowany gmach cyrku mieścił się na rogu ulicy Ordynackiej i ulicy Okólnik w Warszawie. Działał od 1882 do 1939 roku, kiedy spłonął podczas bombardowania Warszawy w czasie II Wojny Światowej. Był to ośmiopiętrowy neorenesansowy gmach spełniający światowe standardy, z widownią mogącą pomieścić nawet 3000 widzów. Koszty jego budowy wynosiły 180 tysięcy rubli, co na ówczesne czasy było pokaźną sumą. Cyrk Braci Staniewskich był jednym z najlepszych na świecie cyrków i prezentował bardzo wysoki poziom artystyczny. Miejsce słynęło z cyrku wodnego. Arena miała specjalną konstrukcję, dzięki której można ją było wypełnić wodą. W cyrku odbywały się też prestiżowe walki zapaśnicze. Dobrze widoczny z góry budynek cyrku niemieckie lotnictwo podczas bombardowania Warszawy w 1939 roku potraktowało jak tarczę strzelniczą. Cyrk bombardowania nie przetrwał. Po wojnie nie zdecydowano się na jego odbudowę. W latach 1960-1966 wybudowano w tym miejscu aktualną siedzibę Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz